Disse skal lede nasjonal dugnad for ombruk og deling

Saken er oppdatert 19. desember 2025

Nå er deltakerne i partnerskapet som lede den nasjonale dugnaden for ombruk og deling på plass. Sirk Norge manglet i første omgang. – Litt merkelig, fastslår myndighetskontakt Elin Hansen i Sirk Norge. 

I januar inviterte regjeringen næringslivet, stat og kommune, organisasjoner og husholdninger til felles innsats for en økonomi der minst mulig går til spille. Rett og slett en dugnad for mer ombruk, reparasjon og deling. 

Her kan du lese mer om det nasjonale samfunnsoppdraget. 

Nå er det klart at følgende skal delta i det nasjonale partnerskapet:  

  • Andreas Bjelland Eriksen, klima- og miljøminister (leder) 
  • Tone Foss Aspevoll, avdelingsleder samfunnspolitikk, Akademikerne 
  • Mette Fossum, påtroppende forbrukerdirektør, Forbrukerrådet 
  • Tale Hungnes, leder, Fremtiden i våre hender 
  • Gunn Marit Helgesen, styreleder, KS 
  • Are Tomasgard, 2. nestleder, LO  
  • Mette Nora Sætre, leder Nasjonal Samhandlingsmodell 
  • Tina Wågønes, daglig leder, Norsk Senter for Sirkulær Økonomi (NCCE) 
  • Bjørn Kjærand Haugland, adm.dir, Skift Næringslivets klimaledere 
  • Thea Birgitte Erfjord, generalsekretær, Spire 
  • Håvard Utne Øxnevad, leder bærekraft, Virke 
  • Elin Hansen, myndighetskontakt, Sirk Norge 

– Å dele mer, reparere mer og handle brukt er bra for både lommeboka og miljøet. Men skal vi få det til, må mange dra i samme retning. Jeg er glad for at vi nå har fått på plass en styringsgruppe for dette viktige arbeidet, uttaler klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap) på regjeringens internettside. 

Men da regjeringen gikk ut og presenterte deltakerne 12. desember, glimret gjenvinningsbransjen med sitt fravær.  
Først 15. desember kom invitasjonen til Sirk Norge fra Klima- og miljødepartementet. Det er nå klart at myndighetskontakt Elin Hansen i Sirk Norge vil delta i det nasjonale partnerskapet. 

– Måtte du krangle for å bli med i dugnaden? 

– Kranglet og kranglet, men da media ringte og spurte hva vi tenkte, var vi høyst overrasket over at en hel bransje manglet, sier Hansen. 

Hansen uttalte til Avfallsbransjen.no at hun var både skuffet og forbanna da det var klart at gjenvinningsbransjen var utelatt.  
Enden på visa ble at det 15. desember kom en invitasjon til Sirk Norge fra departementet. 

– Da takket vi selvfølgelig ja. Når man skal drive med sirkulær omstilling, synes jeg det er litt merkelig at bransjen som håndterer resultatet av forbruket ikke skulle være med, sier hun. 

– Hva mener du kreves for at dette ikke bare skal bli prat, men konkret handling? 

– Det må være godt forberedte møter, og man må ha en klar plan for hvor konkret det er mulig å bli i et slik samfunnsoppdrag. Det er ingen liten oppgave, fastslår Hansen.  

Hun presiserer at en viktig oppgave for partnerskapet blir å definere mål og indikatorer for å kunne oppnå konkrete resultater. 

– Du er positiv til dugnadsarbeidet? 

– Jeg er forsiktig optimist. Alle som er med i partnerskapet har et mandat om å representere sin bransje eller sektor, jeg vil representere avfallsbransjen best mulig med mandatet vi er gitt, sier hun. 

Regjeringen viser til at deltakerne er likeverdige og skal bidra til forankring og mobilisering i egne sektorer.  

Det nasjonale partnerskapet skal stake ut kursen for samfunnsoppdraget. Selve driften er det en innsatsgruppe som står for. Den er plassert i Forskningsrådet.  

Camilla Skjelsbæk Gramstad er ansatt som leder av innsatsgruppa. Hun starter i mars 2026. Gramstad har bred erfaring fra arbeid med sirkulær økonomi fra flere roller og verv de siste 20 årene. 

Skroll til toppen